Prevencia

Oddelenie poradenstva sociálneho vývinu a prevencie CPP Prešov

Oddelenie poradenstva sociálneho vývinu a prevencie CPP Prešov plní úlohy v oblasti prevencie rizikových javov v zmysle Národnej protidrogovej stratégie Slovenskej republiky na obdobie rokov 2021-2025 s výhľadom do roku 2030 a následných rámcových akčných plánov Národného programu boja proti drogám, Národného programu boja proti obchodovaniu s ľuďmi na roky 2019 - 2023, Národnej stratégie kybernetickej bezpečnosti na roky 2021 - 2025, vybraných úloh Národnej stratégie na ochranu detí pred násilím, Stratégie prevencie kriminality a inej protispoločenskej činnosti v SR do roku 2028.

Pri realizácii preventívnych aktivít postupujeme podľa Procesného štandardu "Prevencia".

Vzhľadom na personálne obsadenie sa oddelenie zameriava na prevenciu porúch sociálneho vývinu, prevenciu v sociálnej interakcii a prevenciu sociálno-patologických javov.

Preventívne aktivity sa realizujú na základe požiadaviek škôl, najmä skupinovou formou, s využitím prvkov aktívneho sociálneho učenia i iných metód skupinovej práce.

Hlavnou náplňou činnosti oddelenia je realizácia preventívnych programov a preventívnych aktivít v oblasti rozvoja emocionálnej inteligencie, v oblasti prevencie obchodovania s ľuďmi, prevencie drogových závislostí, prevencie rizík online priestoru, prevencie kyberšikanovania a prevencie kriminality s dôrazom na selektívnu prevenciu a na odbornú pomoc rizikovým deťom. Realizujeme rôzne aktivity a programy pre adolescentov s cieľom podpory duševného zdravia a predchádzania rizikovému správaniu. Ďalšou náplňou práce oddelenia je spolupráca so základnými a strednými školami v okrese Prešov v zmysle realizácie vyššie uvedených preventívnych programov a aktivít, prednášok pre žiakov, pedagógov a rodičov, ale aj príprava a realizácia metodických stretnutí koordinátorov prevencie a sociálnych pedagógov ZŠ a SŠ v regionálnej pôsobnosti CPP Prešov a ich metodické vedenie a usmerňovanie.

Z hľadiska foriem práce sa zameriame predovšetkým na:

  • preventívnu skupinovú činnosť v triedach podľa plánu preventívnych aktivít školy (univerzálna prevencia),
  • preventívnu skupinovú činnosť (selektívna a indikovaná prevencia – v triedach pri problémových vzťahoch, výskyte sociálno-patologických javov,...),
  • intervenčnú skupinovú činnosť v triedach,
  • prieskumnú a depistážnu činnosť (napr. mapovanie úrovne adaptácie žiakov na podmienky strednej školy, problematiky užívania návykových látok u mládeže, výskytu šikanovania, kyberšikanovania apod.),
  • metodickú činnosť (najmä smerom ku koordinátorom prevencie, sociálnym pedagógom),
  • informačnú činnosť (žiakom, rodičom, OZ a PZ),
  • zisťovanie situácie v celých triedach pri výskyte problémov (vzťahy žiak – žiak, učiteľ - žiak a pod. – meranie sociálnej klímy školy, triedy, meranie sociálnej klímy výučby predmetu).